SLOVENSKO - FÍNSKE DNI SA VYDARILIV stredu 6.4.2022 sme na našom domovskom zimnom štadióne privítali mladých hokejistov kategórie U16 z fínskej hokejovej akadémie z klubu Pelicans. Mladí Fíni ešte v ten deň ráno smerovali z Fínska na Slovensko. O 16.00 hod. už boli nastúpení spolu s našimi kadetmi na prvý priateľský zápas. Stretnutie malo veľmi dobrú úroveň, naši kadeti podali veľmi bojovný a snaživý výkon a vyhrali 4:3. Po zápase nasledovala spoločná večera, na ktorej sa zúčastnili okrem hráčov aj kompletné realizačné tímy oboch klubov. Boli predstavení všetci členovia realizačných tímov a kapitáni oboch klubov si následne vymenili klubové dresy.

O deň neskôr absolvovali doobeda naši ôsmaci tréning všeobecnej a špeciálnej prípravy pod vedením trénera z fínskej akadémie. Potom nasledovali vopred dohodnuté dva tréningy pomiešané z hráčov r.n. 2006 z oboch klubov. Prvý tréning viedli naši tréneri a druhý tréning fínski tréneri. Po obede a krátkej prestávke nasledovalo spoločné stretnutie trénerov oboch klubov (za náš klub boli prítomní všetci hlavní tréneri), na ktorom realizačný tím Fínska urobil trénerskú prednášku o koncepcii a práci fínskej hokejovej akadémie Pelicans Lahti. Tréneri si spoločne vyhodnotili aj tréningy a informovali sa navzájom aj o práci s mládežou v oboch kluboch.

Druhé priateľské stretnutie sa nieslo trochu v slávnostnejšej atmosfére. Pred štátnymi hymnami oboch krajín slávnostné buly vhodili starosta našej mestskej časti Martin Zaťovič, viceprimátorka Zdenka Zaťovičová a náš bývalý hráč Matej Tomek, čerstvý držiteľ bronzovej medaily z olympijského turnaja v Pekingu. Matej svojou prítomnosťou všetkých príjemne prekvapil a na tribúne absolvoval niekoľko desiatok spoločných fotografií hlavne s malými hobákmi. Tentokrát si sily s mladými Fínmi zmerali naši ôsmaci, ktorí podľahli hráčom Pelicans Lahti 4:7. 

Celé spoločné stretnutie určite prinieslo výmenu postrehov, skúseností a určite obohatilo všetkých aktérov okrem nových myšlienok aj o pekné hokejové zážitky. Veríme, že spolupráca s fínskou hokejovou akadémiou Pelicans Lahti bude pokračovať aj naďalej a v budúcnosti sa určite ešte stretneme.